Psycholog Biofeedback Oleśnica

Psycholog Oleśnica

EEG Biofeedback Oleśnica

  • Miejsca Google Social Ikona
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon

                                                                                    

mgr Marta Lewandowska                   ul. Bratnia 7 lok. 301        

             psycholog                                56-400 Oleśnica               

                                                              tel. 600 055 224

    Każde nowe doświadczenie może wzbudzać lęk. Boimy się pierwszego dnia naszego dziecka w przedszkolu, szkole, pobytu w szpitalu, wizyty u specjalisty. Każde z tych wydarzeń niesie w sobie nowe doświadczenia, każde jest na początku sferą nieznaną, wszystkie łączy napięcie, obawa, wyobrażenia, stereotypy czy zasłyszane gdzieś opinie. Podobnie jest z pierwszą wizytą u psychologa. 

    Psycholog także, jak każdy człowiek również doświadcza napięcia związanego z poznaniem nowej osoby, o której często nie wie nic. Jest to dla niego zupełnie naturalna reakcja, tym bardziej rozumie, że zwracający się o pomoc rodzic może być zdenerwowany z racji nowej sytuacji, ale także  z tego powodu, że dziecko może zachowywać się inaczej niż w sytuacji domowej. Może być przestraszone, chować się za rodzicami, może nie chcieć rozmawiać, może też być bardziej pobudzone niż zwykle.
  Do wizyty u psychologa nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto jednak spróbować przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia i fakty z życia dziecka, np.: jak przebiegała ciąża, jak wyglądał poród, ile ważyło, mierzyło dziecko po urodzeniu. Czy były jakieś komplikacje okołoporodowe, dłuższy pobyt w szpitalu, czy było karmione piersią, kto się nim opiekował od urodzenia. Czy i jakie choroby przechodziło, czy jest pod opieką specjalisty czy choruje na coś przewlekle (jeśli tak jest, warto wziąć ze sobą opinie innych specjalistów dotyczące zdrowia dziecka). Na pytania tego typu odpowiadają rodzice, którzy bardzo często na pierwsza wizytę przychodzą sami, bez dziecka. Psycholog zapyta z jakim problemem się zgłaszają, co ich niepokoi w zachowaniu dziecka.

  Wizyta trwa około 50 minut, w czasie których terapeuta zadaje dużo pytań, ale też stwarza możliwość i przestrzeń do swobodnej rozmowy na temat dziecka jego trudności, ale także mocnych stron, zainteresowań, kontaktów rówieśniczych.

    Reasumując – trudno nie bać się pierwszej wizyty w nowym miejscu, ale naprawdę nie ma się czego bać! Psycholog zadba, żeby atmosfera na spotkaniu była miła i swobodna na tyle, na ile się da. Na pewno zada sporo pytań dotyczących dziecka, ale także życia rodziny i na pewno stworzy możliwość podzielenia się obawami, refleksjami na temat małego pacjenta, z którym przychodzą rodzice. Pamiętajmy także, aby powiedzieć dziecku, gdzie idziemy - w sytuacji, gdy będzie nam towarzyszyć podczas pierwszej wizyty.

   Rezultatem takich wizyt może być zaplanowanie badań diagnostycznych, ale także kontakt terapeutyczny - możliwość odreagowania napięć, zorientowania się, co trapi naszą pociechę, co jest dla niej trudnością, co może być trudnością całej rodziny - ale także co sprawia, że na jej twarzy pojawia się uśmiech. Naprawdę warto!